Laddar

Apetit Kotimainen Potatisstrimla djupfryst 1kg
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Färdighackade, läckra finska rotfrukter. Passar perfekt för frestelser, soppor eller som tillbehör till en smaklig måltid.
Tillverkningsland
Ingredienser
Potatis. Ursprungsland Finland. Inhemsk andel 100 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Potatisstrimlor passar till olika rätter som kokas i ugnen eller på spisen, som frestelser, pannrätter och soppor. Tillsät de frysta strimlorna i soppan mot slutet av tillagningen och värm upp tills den kokar igen. Traditionell Janssons frestelse: Lägg hälften av potatisstrimlorna i en ugnsform, tillsätt 2 burkar anjovisfileer och lägg på resten av potatisstrimlorna. Blanda 5 dl matgrädde, 1/2 tsk salt och anjosvislag, och häll blandningen i formen. Grilla i ugnen på 200 grader 60 minuter och låt stå 5-10 minuter innan servering.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 314 kJ / 75 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 16 g |
| - varav sockerarter | 0,6 g |
| Protein | 1,9 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 1 g |
| Natrium | 0 mg |


