Laddar

Apetit Kotimainen Potatisskivor djupfryst 500g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Potatisskivor kan användas mångsidigt, t.ex. i soppor, grytor och lådor. Passar även efter upphettning och avkylning i sallader och kan även stekas i…
Tillverkningsland
Ingredienser
Finsk potatis
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Potatisskivor passar bra till gräddpotatis och olika gratänger samt som tillbehör när de rostas i ugnen. Gräddpotatis: Häll potatisskivor i en ugnsform. Blanda 2 dl matgrädde, ½ tsk salt och en nypa svartpeppar, och häll blandningen över potatisskivorna. Grilla i ugnen på 200 grader 50-60 minuter. Rostade potatisskivor i ugn: Rulla potatisskivorna i olja och lägg dem på en plåt. Strö över valfria kryddor, till exempel salt och peppar. Rosta i ugnen på 200 grader 30-35 minuter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 314 kJ / 75 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 16 g |
| - varav sockerarter | 0,6 g |
| Protein | 1,9 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 1 g |
| Natrium | 1 mg |


