Laddar

Apetit Kotimainen Pizzabotten djupfryst 3x170g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Kotimainen pizzabottnarna bakas på surdeg och gräddas i stenugn i vår fabrik på Pudasjärvi. De är förgräddade och lätta att använda. Lägg på…
Tillverkningsland
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Spelt, Råg, Vete
Ingredienser
Finsk VETEmjöl, vatten, finsk ryps- och rapsolja i varierande proportion, finsk jäst, salt, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra).
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I UGN: Sätt ugnen på 225 °C. Fördela fyllningen på pizzabottnet under tiden ugnen blir varm. Grädda pizzan på en ugnsplåt med bakplåtspapper 6-8 minuter tills osten har smält helt. OBS! Gräddningstiden kan variera mellan olika ugnar. I MIKROVÅGSUGN: Fördela fyllningen på pizzabotten. Värm pizzan på en tallrik med full effect (800 W) tills osten smält. I mikrovågsugn blir botten mjuk.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 996 kJ / 238 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 42 g |
| - varav sockerarter | 0,7 g |
| Protein | 6,7 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 2,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


