Laddar

Apetit Kotimainen Vitlökspotatis med grädde djupfryst 700g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vitlökspotatis med grädde är en välsmakande klassisk rätt som kan användas som tillbehör till många olika rätter. Gräddpotatis kan lätt göras till en…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Finsk potatis 62 %, vatten, finsk laktosfri vispGRÄDDE 8 %, finsk laktosfri MJÖLKpulver, vitlök 1, 5 %, joderat salt, modifierad majsstärkelse, naturliga aromer, gräslök, socker, svartpeppar, muskotnöt. Inhemsk andel 95 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Häll den djupfrysta potatisblandningen i en ugnsform (ø ca 20 cm). Grädda i ugnen i 225 °C 50-60 min. Potatisen blir färdig snabbare med hjälp av mikrovågsugnen. Häll potatisen i en mikrovågssäker ugnsform (Ø ca 20 cm) och värm på full effekt i ca 15 minuter. Rör om och grädda färdig i ugnen i 225 °C ca 30 min. Du kan enkelt göra vitlökspotatis till en huvudrätt genom att lägga till strimlor av skinka, kyckling eller lax. Mera tips www.apetit.fi.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 355 kJ / 85 kcal |
| Fett | 3,3 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 1 g |
| Protein | 1,9 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Natrium | 320 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


