Laddar

Apetit Kruunusekoitus grönsaksblandning djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kruunusekoitus kronmixen är perfekt som tillbehör, i wokrätter och grytor, som fyllning i omeletter och i sallader. I mikrovågsugn (800 W): Häll de…
Tillverkningsland
Ingredienser
Blomkål, morot, broccoli
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Kronblandningen passar till tillredning av gratänger, wok- och gryträtter och efter uppvärmning som tillbehör och sallader. I mikrovågsugn (800 W): Häll den frysta blandningen i en skål och värm med full effekt i 7 minuter. Rör om ett par gånger under uppvärmningen. Smaksätt med salt och en smörklick. I stekpanna eller i wokpanna: Hetta upp 3-4 msk matolja. Tillsätt den frysta blandningen och rör om 7-9 minuter tills grönsakerna är hetta. Smaksätt med salt och favoritörter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 130 kJ / 30 kcal |
| Fett | 0,3 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 3,3 g |
| - varav sockerarter | 3,2 g |
| Protein | 2,2 g |
| Salt | 0,04 g |
| Fiber | 2,5 g |
| Natrium | 16 mg |


