Laddar

Apetit Blomkål-Broccoligratäng djupfryst 700g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Blomkåls-broccoligratäng är smakrik och lätt tillbehör för många olika rätter. Ostsås är blandat med färgrika grönsaker, så man behöver bara…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Blomkål 46 %, broccoli 22 %, finsk laktosfri vispGRÄDDE, vatten, finsk laktosfri smältOST (OST, vatten, SMÖR, smältsalter (E452, E339, E331)), modifierad majsstärkelse, joderat salt, socker, muskotnöt, svartpeppar, vitlök. Ursprungslandet för blomkål* och broccoli** anges i samband med bäst före -märkningen.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Lägg den frysta produkten i en ugnsform (ø ca 23 cm) och stek i ugn 225 °C 35-40 minuter. Rör om en gång under uppvärmningen och strö över lite extra ost om du vill. Gratängen blir färdig snabbare med hjälp av mikrovågsugnen. Lägg den frysta produkten i en mikrovågssäker ugnsform och värm i mikrovågsugn på full effekt (800 W) ca. 15 minuter. Rör om och fortsätta stekningen i ugn 225 °C ca 15-20 minuter. Gratängen smakar bäst efter att ha svalnat 5-10 minuter. Du kan enkelt göra gratäng till en huvudrätt genom att lägga till strimlor av skinka-, kyckling- eller lax. Mera tips www.apetit.fi.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 333 kJ / 80 kcal |
| Fett | 5,8 g |
| - varav mättat fett | 3,4 g |
| Kolhydrat | 3,2 g |
| - varav sockerarter | 2,1 g |
| Protein | 2,9 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Natrium | 370 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

