Laddar

Apetit Blomkålwings Buffalo djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Buffalo Blomkålswings är krispiga och kryddade med Buffalo-kryddblandning och passar perfekt som snacks såväl till vardag som till fest.…
Tillverkningsland
Ingredienser
Blomkål 65%, rapsolja, vatten, glutenfritt ströbröd (rismjöl, kikärtsmjöl, salt, dextros), majsstärkelse, kryddor (t.ex. paprika, lök, chili, vitlök, cayennepeppar), joderat salt, vinägerpulver, socker, aromer, förtjockningsmedel (xantangummi).
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
Tillverkare
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare) se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm i ugn i 250 °C 12-14 minuter, fritera som frysta i 185 °C 2-3 minuter bara en liten mängd på en gång eller i Airfryer 180 °C ca 12 minuter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 690 kJ / 166 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 13 g |
| - varav sockerarter | 1,8 g |
| Protein | 2,3 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 1,9 g |
| Natrium | 400 mg |

