Laddar

Apetit Laktosfri kantarellsoppa djupfryst 400g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår krämiga och läckra kantarellsoppa är laktosfri. Soppan kan enkelt värmas upp i mikrovågsugn eller i kastrull. Den varma soppan är färdig att…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Vatten, kantareller (Tyskland) 5 %, laktosfri MJÖLKpulver, laktosfri vispGRÄDDE, lök, laktosfri SMÖR, VETEmjöl, modifierad majsstärkelse, grönsaksbuljongkoncentrat (vatten, purjolök, solrosolja, muskotkryddolja), aromer, salt, vitpeppar.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugn: Tillägg den frysta soppan i en skål och värm upp den på full effekt (800 W) 10 min tills soppan är kokhet. Rör om soppan i mellan av värmningen och i slutet av uppvärmningen. I kastrull: Värm upp den frysta eller delvis tinade soppan i en kastrull på svag värme tills soppan är skokhet. Rör om soppan. Den värma soppan är färdig att avnjutas som sådan.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 316 kJ / 75 kcal |
| Fett | 5 g |
| - varav mättat fett | 2,8 g |
| Kolhydrat | 5,7 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,69 g |
| Fiber | 0,4 g |
| Natrium | 276 mg |


