Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En smaklig, krämig laxsoppa utan laktos och gluten. Produkten är portionsförpackad och kan lätt tillagas i mikrovågsugn eller på spisen på cirka 10…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Vatten, potatis, odlad norsk LAX 14 %, laktosfri MJÖLKpulver, laktosfri GRÄDDE, lök, laktosfri SMÖR, salt, dill, modifierad majsstärkelse, aromer, persilja. LAKTOSFRI, GLUTENFRI
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä, puh./tel. 0800 0 4000, https://www.apetit.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARING: -18 °C eller kallare. Tinad produkt får inte nedfrysas DJUPFRYST, PRODUKTEN HÅLLER: - i frystemperatur (-18 °C eller kallare) se bäst före -märkning - i kylskåpets frysfack (-6 °C) 5 dygn - i kylskåp (+5 °C) 1 dygn - i rumstemperatur (ca +20 °C) 12 timmar
Bruksanvisning
I mikrovågsugn: Tillägg den frysta soppan i en skål. Tina i mikrovågsugnen 5 min. på full effekt (750 W). Rör om. Värm ännu i 5-6 minuter på full effekt tills potatisen blir färdig. I kastrull: Tina den frysta eller delvis tinade soppan i en kastrull. Koka ännu på svag värme i 4-6 minuter tills potatisen blir färdig.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 260 kJ / 60 kcal |
| Fett | 2,8 g |
| - varav mättat fett | 1,2 g |
| Kolhydrat | 5,2 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 4,1 g |
| Salt | 0,90 g |
| Biotin | 0 mg |
| Kalcium | 37 mg |
| Järn | 0,2 mg |
| Fiber | 0,3 g |
| Foolihappo | 10 µg |
| Kalium | 0,2 g |
| Magnesium | 14 mg |
| Niacin | 1,5 mg |
| Fosfor | 70 mg |
| Pantotensyra | 0 mg |
| Riboflavin | 0,1 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 16 µg |
| Vitamin B12 | 1 µg |
| Vitamin B6 | 0,2 mg |
| Vitamin C | 3,1 mg |
| Vitamin D | 1,8 µg |
| Vitamin E | 0,3 mg |
| Zink | 1,2 mg |


