Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Laxfärsbiffar är goda, hälsosamma och enkla att tillaga och passar perfekt till måltider för hela familjen. De smakrika biffarna innehåller…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Havre
Ingredienser
Odlad norsk LAX (Salmon salar) 54 %, fiskad SEJ (Pollachius virens, fiskad FAO 27 Nordost-Atlanten), glutenfri HAVREkli, potatisflingor, lök, glutenfri HAVREfiber, citronsaft, dill, salt, vitpeppar. Fisk 83 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm biffarna frysta eller delvis upptinad * i stekpanna i svag värme 5 min på båda sidorna * i ugn 225 °C ca 10 min * i airfryer 180 °C 9 min * i mikrovågsugn (800 W) 1,5 min/biff
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 793 kJ / 187 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 2,4 g |
| Kolhydrat | 6,4 g |
| - varav sockerarter | 0,3 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

