Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Laxbullar är goda, hälsosamma och enkla att tillaga och passar perfekt till måltider för hela familjen. De smakrika bullarna innehåller lax…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar
Ingredienser
Odlad norsk LAX (Salmo salar) 49 %, fiskad SEJ (Pollachius virens) fiskad FAO 27 Nordöstra Atlanten, potatis, rapsolja, potatisflingor, lök, citrusfiber, gräslök, förtjockningsmedel (E461, E407a), dill, citronkoncentrat, joderat salt, vitpeppar. Fiskhalt 65 %.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare) se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm Laxpullarna frysta eller delvis upptinade. i stekpanna på svag värme ca 15 minuter, rör om då och då i ugn 225 °C ca 15 min i airfryer 180 °C 8 min.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 901 kJ / 215 kcal |
| Fett | 18 g |
| - varav mättat fett | 2,7 g |
| Kolhydrat | 6 g |
| - varav sockerarter | 0,5 g |
| Protein | 10 g |
| Salt | 0,80 g |
| Fiber | 2,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

