Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Läcker majs ger maträtten färg. Lägg den frysta majsen i kokande vatten (ca 1 dl) och koka i 3-4 minuter. Krydda och servera. Majs kan användas i…
Tillverkningsland
Ungern
Ingredienser
Majs. Ursprungsland Ungern.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104921309
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugn: Värm majsen i en skål på full effekt (800 W) i 5 minuter. I kastrull: Tillsätt majsen i en liten mängd (ca 1 dl) kokande vatten och koka i 3 minuter. Häll av i en sil.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 563 kJ / 135 kcal |
| Fett | 1,4 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 26 g |
| - varav sockerarter | 3,6 g |
| Protein | 2,8 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 3,7 g |
| Natrium | 0 mg |

