Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Apetit Bönmix är en proteinrik blandning av romanobönor, ärter, kidneybönor och kikärter. Med den får du enkelt både mättnad och färg till en mängd…
Tillverkningsland
Ingredienser
Romanobönor, ärter, kidneybönor, kikärter. Bönor 50%. Bönornas ursprungsländer anges i datumfältet.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
På spisen: Tillsätt de frysta bönmixen i lite (ca 1 dl) vatten. Låt vattnet koka upp igen och koka i 4–5 minuter. Smaksätt och servera. Du kan också steka bönmixen i lite matolja i en stekpanna och röra om i 6–8 minuter. I mikrovågsugn: Värm upp bönmixen i en skål på full effekt (800 W) i 6 minuter. Smaksätt och servera.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 310 kJ / 75 kcal |
| Fett | 0,6 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 3,1 g |
| Protein | 4,9 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 2,9 g |
| Natrium | 0 mg |


