Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Apetit Morotsbiff färdigstekt djupfryst 240g
Alla Apetit produkterUngefär2,35 €
Vertailuhinta 9,79 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En traditionell vegetarisk biff med mild smak och krispig potatisgranulat panering. Produkten är vegansk och fri från gluten och mjölk.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Sojabönor
Ingredienser
Finsk morot 61%, rapsolja, potatisgryn, lök, SOJAprotein, potatisflingor, jodhaltig salt, förtjockningsmedel(E461, E407a), vitpeppar, muskot, majsstärkelse.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
6430104965150
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Värm biffarna frysta eller delvis upptinade * i stekpanna i svag värme 5 min. på båda sidorna * i ugn i 200 °C ca 15 min. * i airfryer 180 °C 9 min * i mikrovågsugn (800 W ) 1,5 min./biff
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 800 kJ / 190 kcal |
| Fett | 13 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 12 g |
| - varav sockerarter | 2,1 g |
| Protein | 5,6 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 2,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

