Laddar

Apetit Puutarhurin sekoitus grönsaksblandning djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Servera Puutarhurin sekoitus som ett varmt tillbehör. Du kan smaksätta den uppvärmda blandningen med örter. Puutarhurin sekoitus är perfekt för…
Tillverkningsland
Ingredienser
Broccoli, morot, gul morot, majs
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
TILLAGNING: Servera grönsaksblandning som varmt tillbehör smaksätt t.ex. med örter. Använd blandningen i sallader och soppor eller som fyllning av omeletter och piroger. I mikrovågsugn (800 W): Häll de frysta grönsakerna i en skål och värm med full effekt i 6-7 minuter. Rör om ett par gånger under uppvärmningen. Smaksätt med salt och en smörklick. I stekpanna: Hetta upp 3-4 msk matolja. Tillsätt den frysta blandningen och rör om 6-7 minuter tills grönsakerna är hetta. Smaksätt med salt och favoritörter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 230 kJ / 55 kcal |
| Fett | 0,5 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 8,2 g |
| - varav sockerarter | 3,7 g |
| Protein | 2,7 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 2,8 g |
| Natrium | 12 mg |


