Laddar

Apetit Sadonkorjuukasvikset grönsaksblandning djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Grönsaksblandningen Sadonkorjuusekoitus passar utmärkt till sallader, gratänger, grytor och soppor.
Tillverkningsland
Ingredienser
Broccoli, gul morot, parisermorot
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Servera grönsaksblandningen som tillbehör. Den passar också bra i gratänger, gryträtter och soppor. Tillsätt till soppor och gryträtter i slutet av koktid. I mikrovågsugn (800 W): Häll den frysta blandningen i en skål och värm med full effekt i 7-8 min. Rör om ett par gånger under uppvärmningen. Smaksätt med salt och en smörklick. I stekpanna: Hetta upp 3-4 msk matolja i panna. Tillsätt den frysta blandningen och rör om 7-8 minuter tills grönsakerna är hetta. Smaksätt med salt och favoritörter.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 140 kJ / 35 kcal |
| Fett | 0,3 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 3,8 g |
| - varav sockerarter | 3,7 g |
| Protein | 2,6 g |
| Salt | 0,04 g |
| Fiber | 2,6 g |
| Natrium | 16 mg |


