Laddar

Apetit Sugar Snaps runda sockerärter djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
De krispiga och söta sockerärtorna kan ätas som de är, uppvärmda. Sockerärter passar bra i sallader, snacks, wok, asiatiska rätter, pasta eller som…
Tillverkningsland
Ingredienser
Sugar snaps. Ursprungsland: Belgien
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
TILLAGNING: Sugar Snaps passar bra som tillägg till huvudrätter. Använd också i tillredning av wokrätter, gryträtter och soppor, som omelettfyllning och i såser. I kastrull: Tillsätt de frysta baljorna i litet (ca 1 dl) kokande vatten. Låt vattnet koka upp igen och koka i 4-5 minuter. Smaksätt och servera. I wok- eller stekpanna: Hetta upp litet olja i pannan. Tillsätt de frysta baljorna och rör om tills grönsakerna bryns lätt. Smaksätt och servera. I mikrovågsugn: Värm upp i en skål på full effekt (800W) ca 6-7 min. Smaksätt och servera. Om du serverar produkten kall, kyl den snabbt. Så behåller produkten sin färg bäst.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 162 kJ / 38 kcal |
| Fett | 0 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 5 g |
| - varav sockerarter | 3,7 g |
| Protein | 3,4 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Natrium | 0 mg |

