Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vår veganska spenatsoppa med spenat och bondbönprotein är laktosfri, mjölkfri och sojafri. Soppan kan enkelt värmas upp i mikrovågsugn eller i…
Tillverkningsland
Ingredienser
Vatten, finländsk spenat 12 %, rypsolja, linsprotein, rismjöl, socker, risstärkelse, joderat salt, arom.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före -märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugn (800 W): Tillägg den frysta soppan i en skål och värm upp i 10-12 minuter tills soppan är kokhet. Rör om soppan i mellan under uppvärmningen och före serveringen. I kastrull: Värm upp den frysta eller delvis tinade soppan i en kastrull på svag värme tills soppan är kokhet. Rör om soppan. Den värma soppan är färdig som sådan.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 272 kJ / 65 kcal |
| Fett | 3,9 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 5,5 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 2,1 g |
| Salt | 0,50 g |
| Biotin | 0 µg |
| Kalcium | 17 mg |
| Järn | 0,4 mg |
| Foolihappo | 24 µg |
| Kalium | 0,1 mg |
| Magnesium | 16 mg |
| Natrium | 200 mg |
| Niacin | 0,3 mg |
| Fosfor | 7 mg |
| Pantotensyra | 0 mg |
| Riboflavin | 0 mg |
| Tiamin | 0 mg |
| Vitamin A | 33 µg |
| Vitamin B12 | 0 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 7 mg |
| Vitamin D | 0 µg |
| Vitamin E | 0,9 mg |
| Zink | 0,4 mg |


