Laddar

Apetit Grönsaks-risblandning djupfryst 300g
Alla Apetit produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Frysta grönsaker är ett säkert sätt att förbereda enkla vardagsmåltider! Frysta grönsaker är en enkel och billig vardagsmat, eller en vegetarisk rätt…
Tillverkningsland
Ingredienser
Ris, ärter, morot, majs, paprika. Grönsaker 56% och ris 44%. Ursprungslandet för riset anges i samband med bäst före-märkningen.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
I mikrovågsugn: Värm upp i en skål med full effect (800W) 4-5 minuter. Smaksätt och servera. I kastrull: Tillsätt den djupfrysta grönsaks-risblandningen i litet (ca 1 dl) kokande vatten och låt koka 4 min. Använd som sådan, uppvärmd till birätt eller använd i sallader, som omelettfyllning eller fyllning i piroger eller i soppor.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 430 kJ / 100 kcal |
| Fett | 0,5 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 20 g |
| - varav sockerarter | 2,7 g |
| Protein | 2,8 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 1,9 g |
| Natrium | 0 mg |


