Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Potatismoset Apetit Yrttinen går snabbt och enkelt att göra. Värm moset i mikrovågsugnen, tillsätt vatten eller mjölk och mixa den tills den är slät.…
Tillverkningsland
Ingredienser
Potatis 88 %, vatten, vegetabilisk olja (SG-palm**, raps), salt, basilika, persilja, vitlök, förtjockningsmedel (xantangummi, mono- och diglycerider av fettsyror), vitpeppar, arom. Örter 1 %. **Palmolja producerad och certifierad i enlighet med hållbar utveckling.
Kontaktuppgifter
Apetit Ruoka Oy
PL 1001, 27801 Säkylä
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
DJUPFRYST, produkten håller i frystemperatur (-18 °C eller kallare), se bäst före-märkning. Tinad produkt får inte nedfrysas.
Bruksanvisning
Riv bort locket. Tillsätt 1,2 dl vatten. Värm i mikrovågsugn på full effekt (800 W) 7 minuter. Rör om och låt stå en stund för temperaturutjämning. MJÖLK I STÄLLET FÖR VATTEN GER ÄNNU BÄTTRE SMAK.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 390 kJ / 93 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 0,9 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 0,6 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,50 g |
| Fiber | 1,9 g |
| Natrium | 200 mg |


