Laddar

Atria Artesaani Fiskbiffar med Smetanasås och Spenat-Potatismos 350 g
Alla Atria Artesaani produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Denna välsmakande och lyxiga färdigrätt innehåller fiskbiffar av finländsk fisk, grönsaker och spenatpotatismos. En läcker smetanasås gör rätten…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
spenat-potatismos 37 % (potatis, vatten, spenat, laktosfri VISPGRÄDDE, laktosfri SMÖR, joderat salt), biffar av regnbåge och strömming 23 % (REGNBÅGE 11 % (Finland), STRÖMMING 7 % (Finland), ÄGG, skorpsmulor (VETE), rapsolja, lök, laktosfri GRÄDDE, laktosfri SMÖR, salt, vitpeppar. Fiskhalt av regnbåge och strömmingbiff 76 %), smetanasås 20 % (vatten, laktosfri MATLAGNINGSGRÄDDE, SMETANA, modifierad majsstärkelse, socker, kryddor (bl.a. dill, vitpeppar), joderat salt, aromer, citronsaftpulver, jästextrakt, antioxidationsmedel citronsyra), kryddad morot 20 % (gul morot, morot, joderat salt, svartpeppar). Innehåller 23 % grönsaker och 27 % potatis
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 509 kJ / 122 kcal |
| Fett | 7,1 g |
| - varav mättat fett | 2,8 g |
| Kolhydrat | 9,1 g |
| - varav sockerarter | 2,4 g |
| Protein | 4,9 g |
| Salt | 0,84 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


