Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
BBQ-kycklingpizzan är gjord på BBQ-kryddad kyckling, smakrik tomatsås, ost och en fiberrik botten. BBQ-kycklingpizza är en lite modernare pizzasmak…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten, kycklingköttsprodukt (kycklingkött (6 %), vatten, maskinurbenat fjäderfäkött (Finland), SOJAPROTEINPRODUKT, potatismjöl, skorpsmulor (VETE), joderat salt, lök, VETEFIBER, ärtprotein), Valio® OST (10 %), tomatpuré, lök, rypsolja, socker, morot, ananas, modifierad potatisstärkelse, kryddor (bl.a. tomat, svartpeppar, oregano, vitlök, basilika, cayenne, paprika, chili, spiskummin), HAVREFIBER, jäsningsmedel (E 450, E 500), joderat salt, jäst, SOJASÅSPULVER, surhetsreglerande medel citronsyra, aromer, dextros. Kycklingköttets ursprung Finland
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 919 kJ / 219 kcal |
| Fett | 7,4 g |
| - varav mättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 28 g |
| - varav sockerarter | 4 g |
| Protein | 8,7 g |
| Salt | 0,83 g |
| Fiber | 3,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


