Laddar

Atria Kyckling Schnitzel BBQ-Marinated 900g
Alla Atria produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Atria stekschnitzel av kyckling med BBQ-marinad är en utmärkt råvara till många rätter. Stekschnitzeln går lätt att stekas på panna, i ugn eller…
Tillverkningsland
Ingredienser
kyckling lårkött (75 %), vatten, rypsolja, tomatpuré, socker, farinsocker, maltodextrin, kryddor (bl.a. vitlök, chili, cayennepeppar, koriander, spiskummin, gurkmeja, ingefära), joderat salt, ättika, hydrolyserad majssprotein, antioxidationsmedel E 331, emulgeringsmedel solroslecitin, karamelliserad socker, aromer (bl.a. paprika), dextros, surhetsreglerande medel citronsyra, förtjockningsmedel (xantangummi, guarkärnmjöl), konserveringsmedel (natriumbensoat, kaliumsorbat), rökt sockersirap. Kycklingköttets ursprung Finland
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
Tillverkare
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 708 kJ / 139 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 4,4 g |
| - varav sockerarter | 3,2 g |
| Protein | 14 g |
| Salt | 1,00 g |
| Kalcium | 15 mg |
| Järn | 0,7 mg |
| Fiber | 0,4 g |
| Kalium | 167 mg |
| Fosfor | 101 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


