Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Finländarnas favoritpizza är smaksatt med skinka, ananas, ost och fyllig tomatsås. Atrias skink- och ananaspizza är gjord på en härlig, fiberrik…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten, Valio® OST (10 %), skinka 8 % (skinka, joderat salt, dextros, konserveringsmedel natriumnitrit), svinköttprodukt (svinkött (3 %), potatisstärkelse, modifierad potatisstärkelse, joderat salt, potatisfiber, dextros, aromer, rökarom, ingefära, konserveringsmedel natriumnitrit), tomatpyré, krossade ananas (6 %), rypsolja, socker, modifierad potatisstärkelse, HAVREFIBER, kryddor (bl.a. vitlök, oregano, basilika, svartpeppar, cayenne), joderat salt, jäsningsmedel (E 450, E 500), jäst, surhetsreglerande medel citronsyra, dextros, aromer. Svinköttets ursprung Finland. Kan innehålla spår av råg, korn och soja
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 894 kJ / 213 kcal |
| Fett | 7,2 g |
| - varav mättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 27 g |
| - varav sockerarter | 4,1 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 0,93 g |
| Fiber | 2,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


