Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Varmkorv passar vardagen, festen och mellanmålet samt fungerar mot natthungern. Hot dog kan serveras på exempelvis valborg eller nyår. Atria Hot Dog…
Tillverkningsland
Allergener
Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
semla 57 % (VETEMJÖL, vatten, rypsolja, socker, jäst, joderat salt, emulgeringsmedel E 472e, mjölbehandlingsmedel E 300), korv 43 % (vatten, kött (svin, nött, kyckling), maskinurbenat fjäderfäkött (Finland), potatisstärkelse, späck, fjäderfäfett, svål, joderat salt, potatisfiber, stabiliseringsmedel E 450, dextros, nötfett, antioxidationsmedel E 301, aromer (bl.a muskotnöt, paprika), konserveringsmedel natriumnitrit. Kötthalt 27 %. Svin-, nöt- och kycklingköttets ursprung Finland). Kraftigt saltad
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
Tillverkare
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 095 kJ / 261 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 3,3 g |
| Kolhydrat | 30 g |
| - varav sockerarter | 2,3 g |
| Protein | 8,2 g |
| Salt | 1,50 g |
| Fiber | 1,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

