Laddar

Atria Kunnon Arki Köttfärsbiffar med Mos 300g
Alla Atria Kunnon arki produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Köttfärsbiffar och potatismos är klassisk finländsk vardagsmat. Atria Kunnon Arki Köttfärsbiffar med mos består av köttfärsbiffar tillverkade av…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Laktos, Vete
Ingredienser
potatismos 57 % (vatten, potatis, SMÖR, potatisflinga, MJÖLKPULVER, joderat salt), köttfärsbiffar 23 % (kött (svin, nöt), vatten, SOJAPROTEINPRODUKT, potatismjöl, bacon (svinkött, vatten, joderat salt, dextros, konserveringsmedel natriumnitrit), kryddor (bl.a. svartpeppar, paprika, koriander, kryddpeppar), skorpsmulor (VETE), joderat salt, dextros, aromer, VETEFIBER, rökarom, ärtprotein. Kötthalt av köttfärsbiffen 53 %. Svin- och nötköttets ursprung Finland), gräddsås 20 % (vatten, laktosfri MATLAGNINGSGRÄDDE, modifierad majsstärkelse, socker, joderat salt, kryddor (bl.a. vitlök, chili, spiskummin), aromer, färgämne (E 150c, paprikaoleoresin), surhetsreglerande medel citronsyra)
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 578 kJ / 139 kcal |
| Fett | 8,2 g |
| - varav mättat fett | 4,2 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 4,5 g |
| Salt | 0,95 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,6 g |


