Laddar

Atria Kunnon Arki Fiskpinnar och Mos 300g
Alla Atria Kunnon arki produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Atria Kunnon Arki Fiskpinnar och Mos 300 g är en bekväm mikromåltid för en person gjord på den mest populära skolmåltiden någonsin. Fiskpinnarna…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Fiskar, Mjölk, Svaveldioxid och sulfiter, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Laktos, Blötdjur, Vete
Ingredienser
potatismos 55 % (vatten, potatis, SMÖR, potatisflinga, MJÖLKPULVER, joderat salt), fiskpinnar 25 % (FISK 13 % (SEJ, HOKI, ALASKA POLLOCK), VETEMJÖL, vatten, rypsolja, skorpsmulor (VETE), kryddor (bl.a. SENAP, vitlök, paprika, gurkmeja), ärtfiber, ärtprotein, aromer (bl.a. FISK), salt, glukos, jästextrakt. Fiskhalt av fiskpinna 51 %), dillsås 20 % (vatten, laktosfri MATLAGNINGSGRÄDDE, modifierad majsstärkelse, solrosolja, socker, joderat salt, kryddor (lök, dill, vitpeppar, paprika, gurkmeja), aromer, jästextrakt, surhetsreglerande medel citronsyra, citronsaftpulver). Kan innehålla ben och spår av ägg, blötdjur, soja och svaveldioxid
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
Tillverkare
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 532 kJ / 127 kcal |
| Fett | 6,1 g |
| - varav mättat fett | 2,5 g |
| Kolhydrat | 14 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 3,9 g |
| Salt | 0,70 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,6 g |


