Laddar

Atria Kunnon Arki Kycklingburgare 115g
Alla Atria Kunnon arki produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Atria Kunnon Arki Kycklingburgare innehåller en panerad kycklingbiff gjord på inhemsk kyckling mellan ett vetebröd. En kycklingburgare fungerar bra…
Tillverkningsland
Allergener
Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Vete
Ingredienser
Panerad kycklingbiff 55 % (kycklingkött (32 %), maskinurbenat fjäderfäkött (Finland), skorpsmulor (VETEMJÖL, vatten, salt, kryddor (paprika, gurkmeja), jäst, rypsolja), vatten, fjäderfäfett, VETEMJÖL, VETESTÄRKELSE, jäsningsmedel (E 450, E 500), rypsolja, potatisfiber, joderat salt, VETEFIBER, modifierad potatisstärkelse, ärtfiber, stabiliseringsmedel (E 451, E 450, xantangummi), förtjockningsmedel E 1442, socker, aromer, surhetsreglerande medel E 262. Biff kötthalt 32 %. Kycklingköttets ursprung Finland.), semla 45 % (VETEMJÖL, vatten, socker, vegetabilisk olja, jäst, joderat salt, emulgeringsmedel E 472e , mjölbehandlingsmedel E 300). Kraftig saltad
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 091 kJ / 260 kcal |
| Fett | 9,2 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 33 g |
| - varav sockerarter | 3,3 g |
| Protein | 9,6 g |
| Salt | 1,50 g |
| Fiber | 3,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

