Laddar

Atria Kunnon Arki Köttbullar och Potatismos 300g
Alla Atria Kunnon arki produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Köttbullar och potatismos är en traditionell finländsk vardagsrätt omtyckt av hela familjen. Atria Köttbullar och potatismos består av köttbullar av…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Laktos, Vete
Ingredienser
potatismos 47 % (vatten, potatis, SMÖR, potatisflinga, MJÖLKPULVER, joderat salt), köttbullar 33 % (kött (svin, kyckling, nöt), vatten, SOJAPROTEINPRODUKT, skorpsmulor (VETE), potatismjöl, kryddor (bl.a. paprika, koriander), späck, joderat salt, ärtfiber, dextros, aromer, ärtprotein. Kötthalt av bullar 50 %. Svin-, kyckling- och nötköttets ursprung Finland), gräddsås 20 % (vatten, laktosfri MATLAGNINGSGRÄDDE, modifierad majsstärkelse, GRÄDDPULVER, aromer (bl.a. GRÄDD), kryddor (bl.a. vitlök), socker, SMÖR, joderat salt, rapsolja, färgämne paprikaoleoresin, karamelliserad socker)
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
Tillverkare
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 542 kJ / 130 kcal |
| Fett | 7,5 g |
| - varav mättat fett | 3,6 g |
| Kolhydrat | 10 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0,87 g |
| Fiber | 1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,7 g |


