Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Atria Kunnon Arki Madras Curry Kycklingsås med ris 300g
Alla Atria produkterUngefär2,49 €
Vertailuhinta 8,30 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Madras Curry Kycklingsås med ris är en läcker vardagsrätt med spännande Madras curry och finsk kyckling. Madras Curry Kycklingsås i serien Atria…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Mjölk
Ingredienser
kryddig kycklingsås 60 % (vatten, kycklingkött (14 %), laktosfri MATLAGNINGSGRÄDDE, tomatpuré, modifierad majsstärkelse, kryddor (bl.a. vitlök, spiskummin, paprika, koriander, gurkmeja, cayennepeppar, chili), rörsocker, kokosmjölkpulver, joderat salt, aromer, maltodextrin), kokt ris 40 % (vatten, ris). Kycklingköttets ursprung Finland. Det har inte används antibiotika under kycklings uppfödningstiden
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
6407800028205
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 426 kJ / 101 kcal |
| Fett | 2,9 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 3,8 g |
| Salt | 0,92 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


