Laddar

Atria Kunnon Arki Knackkorvssås med Mos 300g
Alla Atria Kunnon arki produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Korvsås med mos är en läcker vardagsrätt som passar ihop med mustig potatismos. Atria Kunnon Arki Korvsås med mos är gjord på finländskt kött,…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Laktos
Ingredienser
knackkorvsås 53 % (knackkorv 26 % (vatten, maskinurbenat fjäderfäkött (Finland), kött (svin, kyckling), potatisstärkelse, svål, fjäderfäfett, joderat salt, späck, dextros, rökarom, aromer (bl.a. muskotnöt, paprika), konserveringsmedel natriumnitrit. Kötthalt av korven 10 %. Svin- och kycklingköttets ursprung Finland), vatten, laktosfri MATLAGNINGSGRÄDDE, modifierad majsstärkelse, kryddor (bl.a. tomat, vitlök), GRÄDDPULVER, aromer (bl.a. GRÄDDE), socker, joderat salt, dextros, färgämne paprikaoleoresin, karamelliserad socker), potatismos 47 % (vatten, potatis, SMÖR, potatisflinga, MJÖLKPULVER, joderat salt)
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 501 kJ / 120 kcal |
| Fett | 7,3 g |
| - varav mättat fett | 3,4 g |
| Kolhydrat | 9,8 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 3,4 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,7 g |


