Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Denna läckert kryddade medwurstpizza består av medwurst, paprika och Valio-ost på en fiberrik botten. Medwurstpizzan passar till lunch, kvällsmat…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, vatten, Valio® OST (10 %), tomatpyré, hållbarkorv 6 % (svinkött, späck, joderat salt, dextros, kryddor (vitpeppar, kardemumma, vitlök, muskotnöt, paprika), arom, maltodextrin, konserveringsmedel natriumnitrit), svinköttprodukt (svinkött (3 %), potatisstärkelse, modifierad potatisstärkelse, joderat salt, potatisfiber, dextros, aromer, rökarom, ingefära, konserveringsmedel natriumnitrit), paprika, lök, rypsolja, socker, modifierad potatisstärkelse, HAVREFIBER, jäsningsmedel (E 450, E 500), kryddor (bl.a. jalapeno, basilika, oregano, svartpeppar, cayenne), joderat salt, jäst, surhetsreglerande medel citronsyra, dextros, aromer. Svinköttets ursprung Finland
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 958 kJ / 228 kcal |
| Fett | 9,1 g |
| - varav mättat fett | 2,8 g |
| Kolhydrat | 27 g |
| - varav sockerarter | 3,7 g |
| Protein | 8,5 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 2,7 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


