Laddar

Atria Mör & Snabb Kyckling Milt Pepprig 180g
Alla Atria produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Atria Mör & Snabb Kyckling Milt Pepprig är färdig att ätas som sådan och passar med sin milda kryddning till många bekanta både kalla och varma…
Tillverkningsland
Ingredienser
kycklingkött (88 %), vatten, maskinurbenat fjäderfäkött (Finland), köttbuljong kokt från kycklingben (vatten, kryddor (bl.a. lagerblad), morot, lök, purjolök, palsternacka), potatisstärkelse, kryddor (bl.a. vitpeppar, paprika, svartpeppar, grönpeppar, vitlök, rosépeppar, oregano), potatis- och citronfiber, socker, aromer (bl.a. paprika), jästextrakt, joderat salt, stabiliseringsmedel E 450, fjäderfäfett, antioxidationsmedel E 301, konserveringsmedel (E 262, natriumnitrit). Kycklingköttets ursprung Finland
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
Tillverkare
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 903 kJ / 217 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 3,8 g |
| Kolhydrat | 4,4 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 16 g |
| Salt | 2,00 g |
| Fiber | 1,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


