Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Salami Pasta tar dig med på en smakresa till Italien. Salami Pasta är gjord av Finländskt salami, Penne pasta och tomatgräddsås. Salamipasta är en…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Vete
Ingredienser
ört-tomatsås 61 % (vatten, laktosfri MATLAGNINGSGRÄDDE, hållbar korv 8 % (svinkött, späck, joderat salt, dextros, kryddor (vitpeppar, kardemumma), arom, maltodextrin, konserveringsmedel natriumnitrit. Svinköttets ursprung Finland. Till 100 g hållbar korv har använts 137 g kött), lök, krossade tomat, socker, modifierad majsstärkelse, kryddor (bl.a. paprika, vitlök, chili ancho, körvel, chipotle, basilika, svartpeppar), PARMESANOST, aromer, joderat salt, citronsaftpulver, jästextrakt), kokt pasta 39 % (vatten, DURUMVETE).
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 684 kJ / 163 kcal |
| Fett | 6,2 g |
| - varav mättat fett | 2,8 g |
| Kolhydrat | 21 g |
| - varav sockerarter | 4 g |
| Protein | 5,5 g |
| Salt | 0,87 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


