Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Biff med lök är en välsmakande klassiker. Färdigrätten Biff med lök och potatismos fungerar bra som rejäl lunch eller middag. Denna kraftiga…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Laktos, Vete
Ingredienser
potatismos 41 % (vatten, potatis, SMÖR, potatisflinga, MJÖLKPULVER, joderat salt), köttfärsbiffar 33 % (kött (svin, nöt), vatten, SOJAPROTEINPRODUKT, potatismjöl, bacon (svinkött, joderat salt, dextros, konserveringsmedel natriumnitrit), kryddor (bl.a. paprika, koriander), skorpsmulor (VETE), joderat salt, dextros, aromer, VETEFIBER, rökarom, späck, ärtprotein. Kötthalt i köttfärsbiffen 53 %. Svin- och nötköttets ursprung Finland), löksås 17 % (vatten, rapsolja, kryddor (bl.a. lök, tomat, paprika, persilj, svartpeppar), modifierad potatisstärkelse, maltodextrin, joderat salt, aromer, socker, färg E 150c, jästextrakt, citronsaftpulver), stekt lök 9 % (lök, solrosolja)
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
Tillverkare
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 627 kJ / 150 kcal |
| Fett | 9,2 g |
| - varav mättat fett | 3,5 g |
| Kolhydrat | 11 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 5,5 g |
| Salt | 0,93 g |
| Fiber | 1,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,4 g |


