Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Denna traditionella blodplätt stekt på gjutjärnspanna är ett gott, järnrikt mellanmål eller lätt lunch. Blodplättar passar bra ihop med lingonsylt.…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Havre, Råg, Vete
Ingredienser
blod av svin (49 %), RÅG- och VETEMJÖL, vatten, margarin (rapsolja, salt), joderat salt, kryddor (bl.a. vitpeppar), antioxidationsmedel E 331, jäsningsmedel E 500, dextros. Kraftigt saltad
Kontaktuppgifter
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
Tillverkare
Atria Suomi Oy
PL 900, 60060 ATRIA
EAN
6407850056647
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 724 kJ / 172 kcal |
| Fett | 4,9 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 18 g |
| - varav sockerarter | 0,3 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,30 g |
| Järn | 21 mg |
| Fiber | 3,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |
