Laddar

Information
Information
Muffins med blåbär.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Mandlar, Hasselnötter, Pekannöt, Valnöt, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, socker, rapsolja, ÄGG, blåbär (5%), vatten, modifierad stärkelse (E1422), fuktighetsbevarande medel (E420, E422), salt, jäsningsmedel (E450, E500), emulgeringsmedel (E471), ÄGGvitapulver, stabiliseringsmedel (E415), konserveringsmedel (E202), arom.
Kontaktuppgifter
Tillverkare
Millba AS
https://www.millba.com
post@millba.no
Importör
Europicnic Oy
Kalevankatu 12, 00100 Helsinki
myyntipalvelu@europicnic.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Levereras djupfrysta. Förvaras upptinad i rumstemperatur (ca. 20°C) i 28 dygn. Bäst före datum utmärks skiljt på den upptinade produkten. Får inte frysas om efter upptining.
Bruksanvisning
Produkten har varit fryst. Förvaras upptinad i rumstemperatur. Bäst före datum utmärks skiljt på den upptinade produkten. Får inte frysas ner igen efter upptining.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 456 kJ / 348 kcal |
| Fett | 19,1 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 40,3 g |
| - varav sockerarter | 22,1 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 3,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


