Laddar

Aunt Mabel's vegansk dubbel-chokladmuffin 100g
Alla Europicnic produkterInformation
Information
Enskild förpackad vegansk chokladmuffin.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Mandlar, Hasselnötter, Pekannöt, Valnöt, Vete
Ingredienser
Socker, VETEmjöl, rapsolja, mörk choklad 11% [kakaomassa, socker, emulgeringsmedel (SOJAlecitin), naturlig vanljarom], vatten, tapiokastärkelse, VETEgluten, kakaopulver 3, 3 %, fuktighetsbevarande medel (E420, E422), jäsningsmedel (E450, E500, E341), dextros, salt, arom, emulgeringsmedel (E471), stabiliseringsmedel (E404, E339, E415), arom, färgämne (E160a), konserveringsmedel (E202).
Kontaktuppgifter
Tillverkare
Millba AS
https://www.millba.com
post@millba.no
Marknadsförare
Europicnic Oy
Kalevankatu 12, 00100 Helsinki
myyntipalvelu@europicnic.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Levereras djupfrysta. Förvaras upptinad i rumstemperatur (ca. 20°C) i 28 dygn. Bäst före datum utmärks skiljt på den upptinade produkten. Får inte frysas om efter upptining.
Bruksanvisning
Produkten har varit fryst. Förvaras upptinad i rumstemperatur. Bäst före datum utmärks skiljt på den upptinade produkten. Får inte frysas ner igen efter upptining.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 478 kJ / 355 kcal |
| Fett | 17 g |
| - varav mättat fett | 3,1 g |
| Kolhydrat | 43 g |
| - varav sockerarter | 27 g |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 2,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


