Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
¡Arriba! Tex mex-delikatesser, som lagas i hemköket, fulländas av en laktosfri, glutenfri och vegansk Auran Chili-vost tex mex-sås, som precis som…
Tillverkningsland
Allergener
Senap
Ingredienser
Växtolja (ryps/raps), vatten, Auran senap (bl.a. SENAPSFRÖ, kryddextrakt (gurkmeja)), ättika, socker, chilisås 3, 2 % (bl.a. chili, surhetsreglerande medel (ättiksyra)), salt, modifierad potatis- och majsstärkelse, ostarom (mjölkfri), förtjockningsmedel (xantangummi, guarkärnmjöl), konserveringsmedel (E202, E211), surhetsreglerande medel (mjölksyra, kalciumlaktat, citronsyra, natriumkarbonat), färg (betakaroten), antioxidationsmedel (E385).
Kontaktuppgifter
Oy Lunden Ab Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 Turku
puh/tfn 010 320 7878/kuluttajapalvelu@auran.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur, öppnad i kylskåp.
Bruksanvisning
Omskakas.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 170 kJ / 527 kcal |
| Fett | 56 g |
| - varav mättat fett | 3,2 g |
| Kolhydrat | 4,8 g |
| - varav sockerarter | 3,7 g |
| Protein | 0,4 g |
| Salt | 1,80 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


