Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Auran Currymajonnäs gör ditt hemmakök till gatukök. Majonnäsen som är kryddad med curry trivs bäst med grillmat men smakar också perfekt till exempel…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Senap
Ingredienser
Växtolja (ryps/raps), vatten, Auran senap (bl.a. SENAPSFRÖ, kryddextrakt (gurkmeja)), socker, ättika, ananassaftkoncentrat, currypulver 1 % (bl.a. koriander, spiskummin, svartpeppar, ingefära, kardemumma, paprika, färg (curcumin)), modifierad majsstärkelse, salt, ÄGGULEPULVER, konserveringsmedel (E202, E211), förtjockningsmedel (xantangummi, guarkärnmjöl), surhetsreglerande medel (citronsyra), dextros, färg (betakaroten).
Kontaktuppgifter
Jalostaja
Pansiontie 45, 20210 TURKU
010 320 7878/kuluttajapalvelu@jalostaja.fi
Tillverkare
Lunden Oy Ab Jalostaja
0
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras oöppnad i rumstemperatur, öppnad i kylskåp.
Bruksanvisning
Omskakas.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 867 kJ / 453 kcal |
| Fett | 47 g |
| - varav mättat fett | 3,4 g |
| Kolhydrat | 7,4 g |
| - varav sockerarter | 5,9 g |
| Protein | 0,7 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 0,5 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

