Laddar

Blå Band Selected Soups Tomat & pastasoppa 79,5g
Alla Blå Band produkterInformation
Information
"Blå Band Selected soppor är en serie mycket välsmakande soppor. De passar utmärkt som lunch, kvällsmat eller som ett värmande mellanmål. En favorit…
Tillverkningsland
Allergener
Skaldjur, Ägg, Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Selleri, Senap, Lupin, Blötdjur, Vete
Ingredienser
Pasta 34% (DURUMVETEMJÖL (GLUTEN), tomat 22%, potatisstärkelse, salt, socker, lök, vegetabiliskt fett (palm), jästextrakt, aromer, maltodextrin, dextros, persilja, oregano, örter, solrosolja. Kan innehålla spår av SOJA, FISK, MJÖLK, KRÄFTDJUR, SELLERI, SENAP, LUPIN, ÄGG och BLÖTDJUR.
Kontaktuppgifter
Prescott Oy
Paraatikatu 13, 15700 Lahti
info@prescott.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Torrt och svalt
Bruksanvisning
"Häll påsens innehåll i en kastrull.#10Tillsätt 6dl kallt vatten och rör om.#10Låt sjuda på svag värme under omrörning till önskad konsistens, ca 10 min. Tillsätt 1,5 dl laktosfri mjölk och koka upp. "
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 183 kJ / 43 kcal |
| Fett | 0,4 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 7,9 g |
| - varav sockerarter | 2,9 g |
| Protein | 1,7 g |
| Salt | 0,86 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


