Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Borges Ekologisk Extra jungfruolivolja 500ml
Alla Borges produkterUngefär8,45 €
Vertailuhinta 16,90 €/l
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Högklassig, kallpressad spansk ekologisk extra-jungfruolivolja. Organiska oliverna pressas med naturliga och miljövänliga metoder.…
Tillverkningsland
Spanien
Ingredienser
Ekologisk Extra Jungfruolivolja
Kontaktuppgifter
Lejos Oy
Keilaranta 10 E, 02150 Espoo
+358 207 413 800, https://www.lejos.fi, asiakaspalaute@lejos.fi
EAN
8410179100708
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARAS AVSKILT FRÅN DIREKTA VÄRMEKÄLLOR OCH SOLLJUS. När temperaturen sjunker under ungefär 12 C, kan det bildas klumpar i olivoljan. Detta är en naturlig process som beror på att olivoljan innehåller fettsyror. När flaskan har återfått rumstemperatur kommer olvoljan att återgå till sitt vanliga utseende och bibehålla alla sina egenskaper.
Bruksanvisning
Återförslut efter varje användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 3 700 kJ / 900 kcal |
| Fett | 100 g |
| - varav mättat fett | 16 g |
| - varav fleromättat fett | 8 g |
| - varav enkelomättat fett | 80 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 0 g |
| Natrium | 0 g |
| Vitamin E | 15 mg |

