Laddar

Chef Lundén Kyckling caesar batong 200g
Alla Chef Lunden produkterInformation
Information
Chef Lundéns Kyckling-caesarbatong är ett kungligt bröd som räddar vid akut hunger. Bli inte överrumplad av hunger, utan ta en smaklig favorit med…
Tillverkningsland
Allergener
Ansjovis, Ägg, Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Senap, Vete
Ingredienser
bröd (VETEMJÖL, vatten, joderad salt, VETESURDEG, emulgeringsmedel (E472e, E322), dextros, GLUTEN, antioxidationsmedel (E300)), kycklingfilé 20 % (kycklingfilé 96 %, salt, tapiocastärkelse, dextros, 100g produkt tillverkade av 138g kycklingfilé), romansallad 20 %, caesarsås15 % (vegetabilisk olja (rapsolja, olivolja), vatten, SENAP (SENAPSFRÖ, brandy ättika, kryddor), sås (ANSJOVISEXTRAKT), OSTPULVER, ÄGGULEPULVER, ättika, citronfullsaftkoncentrat, socker, salt, vitlök, förtjockningsmedel (E415)), ost 5% (MJÖLK, salt, stärkelse, syringskultur, löpe). Ägg från frigående höns inomhus. Kraftigt saltad.
Kontaktuppgifter
Lunden Food OÜ
Vahe tee 16, Loo, Jõelähtme, 74201 Harjumaa, Estonia
kuluttajapalvelu@cheflunden.fi, 010 3207878
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras under +6 °C.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 001 kJ / 241 kcal |
| Fett | 12 g |
| - varav mättat fett | 1,9 g |
| Kolhydrat | 21 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,30 g |
| Fiber | 1,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 1 g |


