Laddar

Cloetta Kexchoklad mjölk choklad våffla 60g
Alla Cloetta produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
En sann svensk klassiker, som innehåller frasiga rån fyllda med choklad under ett täcke av läcker, ljus mjölkchoklad.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Laktos, Vete
Ingredienser
socker/sukker, VETEMJÖL/HVEDE-/HVETEMEL, SKUMMJÖLKS-/SKUMMETMÆLKS-/MELKEPULVER, vegetabiliska fetter (palm, shea), vassle-/valle-/mysepulver (MJÖLK/MÆLK/MELK), kakaosmör*, HELMJÖLKS-/SØDMÆLKSPULVER, kakaomassa*, fettreducerat kakaopulver*, kokosolja, emulgeringsmedel/emulgator (lecitiner/lecithiner (SOJA/SOYA)), salt, bakpulver/hæve-/hevemiddel (natriumvätekarbonat/natriumhydrogencarbonat), aromer (bl.a. vanillin). MJÖLKCHOKLADEN INNEHÅLLER FÖRUTOM KAKAOSMÖR ÄVEN ANNAT VEGETABILISKT FETT OCH MINST 25 % KAKAO./ MÆLKECHOKOLADEN/MELKESJOKOLADEN INDEHOLDER OGSÅ ANDRE VEGETABILSKE FEDTSTOFFER END KAKAOSMØR OG MINDST 25 % KAKAOTØRSTOF. *Rainforest Alliance Certified. Find out more at ra.org.
Kontaktuppgifter
Cloetta Suomi Oy
PL 406, 20101 Turku
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bör förvaras torrt och svalt.
Bruksanvisning
Kontrollera alltid produktinformationen även från förpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 111 kJ / 503 kcal |
| Fett | 24 g |
| - varav mättat fett | 16 g |
| Kolhydrat | 61 g |
| - varav sockerarter | 42 g |
| Protein | 9,7 g |
| Salt | 0,43 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 1 266 kJ / 302 kcal |
| Fett | 15 g |
| - varav mättat fett | 9,4 g |
| Kolhydrat | 36 g |
| - varav sockerarter | 25 g |
| Protein | 5,8 g |
| Salt | 0,26 g |

