Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ekologisk lasagnemåltid för barn.
Tillverkningsland
Ingredienser
Vatten, tomat* 28 %, morot* 12 %, nötkött* 8 % (EU (Estland eller Lettland)), FULLKORNSVETEMJÖL* (vete: Italien), lök* 2, 5 %, OST* 2 %, SKUMMJÖLKSPULVER*, rapsolja*, rismjöl*, basilika*, oregano*.*Ekologisk ingrediens. Kan innehålla spår av soja och senap. Kokt fullkornspasta 25 %.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Lat Eko Food Ltd.
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
I rumstemperatur. Öppnad: 24 timmar i kylskåp. Vid förtäring direkt ur burken bör ev. rester kasseras.
Bruksanvisning
TILLAGNING: Kan användas både kall och varm. Ta av locket före uppvärmning. Klickljudet garanterar oöppnad burk. Värm önskad mängd i mikro/vattenbad/pot. Rör om och känn efter att maten är lagom varm. Rester av uppvärmd mat bör kasseras.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 302 kJ / 72 kcal |
| Fett | 2,6 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 7,8 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| Protein | 4 g |
| Salt | 0,03 g |
| Fiber | 0,7 g |
| Natrium | 0 g |


