Laddar

Coop potatisgratäng låglaktos 750 g djupfryst
Alla Coop produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Coop-potatisgratäng är en enkelt läcker sidorätt. Potatisen är överdragna med en blandning av grädde och kryddor. Tillägg gärna lite färsk vitlök.…
Tillverkningsland
Ingredienser
Potatis 64 % (Belgien), GRÄDDE 13 % (mjölk: EU), SKUMMJÖLK , vatten, majsstärkelse, VETEMJÖL , salt, vitpeppar.
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Crop’s Vegetables NV
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARING: -18°C eller kallare. Bör inte frysas efter upptining.
Bruksanvisning
TILLAGNING: Bör tillagas direkt från frysen. Ugn: Förvärm ugnen (traditionell eller varmluft). Fördela potatisen i en ugnsfast form och sätt in den mitt i ugnen. Tillagningstiden kan variera beroende på ugn. Vid tillagning av mindre mängder bör tillagningstiden reduceras. Tillagningstid: Se tabell. Låt inte potatisen få för mycket färg, den ska vara svagt gyllenbrun.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 503 kJ / 120 kcal |
| Fett | 5,6 g |
| - varav mättat fett | 3 g |
| - varav fleromättat fett | 0 g |
| - varav enkelomättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 15 g |
| - varav sockerarter | 1,7 g |
| - varav stärkelse | 0 g |
| - varav polyoler | 0 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,63 g |
| Biotin | 0 g |
| Kalcium | 0 g |
| Klorid | 0 g |
| Krom | 0 g |
| Koppar | 0 g |
| Fluorid | 0 g |
| Järn | 0 g |
| Fiber | 1,3 g |
| Foolihappo | 0 g |
| Jod | 0 g |
| Kalium | 0 g |
| Magnesium | 0 g |
| Mangan | 0 g |
| Molybden | 0 g |
| Natrium | 0 g |
| Niacin | 0 g |
| Fosfor | 0 g |
| Pantotensyra | 0 g |
| Riboflavin | 0 g |
| Selen | 0 g |
| Tiamin | 0 g |
| Vitamin A | 0 g |
| Vitamin B12 | 0 g |
| Vitamin B6 | 0 g |
| Vitamin C | 0 g |
| Vitamin D | 0 g |
| Vitamin E | 0 g |
| Vitamin K | 0 g |
| Zink | 0 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


