Laddar

Information
Information
Getost-pastasallad. Låg laktoshalt.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Salladsblandning (isbergssallad, issallad och friseesallad), gurka, pasta med pesto 20% (durumVETEmjöl, vatten, röd pesto, soltorkad tomat (soltorkad tomat, solorsolja, salt, ättika, konserveringsmedel (E224)), tomatpuré, rapsolja, olivolja, solorsfrö, basilika, vatten, socker, ljus balsamvinäger (vinäger, druvajuicekoncentrat, konserveringsmedel (E224)), vitlök, salt, OSTarom (MJÖLK), modifierad stärkelse, kryddor (svartpeppar, persilja, chili), surhetsreglerande medel (E300), konserveringsmedel (E202, E211)), getOST 15% (pastöriserad getMJÖLK (EU), salt, syrningskultur, löpe), tomat. Vinegrette 10%: Rapsolja, vitvinsvinäger, socker, honung, vatten, salt, svartpeppar, förtjockningsmedel (E415), konserveringsmedel (E202).
Kontaktuppgifter
SOK
PL 35, 00088 S-ryhmä, Finland
https://s-kuluttajaneuvonta.fi
Tillverkare
Mäkitalon Maistuvat Oy
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
under + 6 °C
Bruksanvisning
Förpackningen innehåller dressing.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 622 kJ / 150 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 3,3 g |
| Kolhydrat | 8,3 g |
| - varav sockerarter | 2,3 g |
| Protein | 4,5 g |
| Salt | 0,50 g |
| Fiber | 0,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0,1 g |


