Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Danone Actimel KIDS drickyoghurt jordgubb-banan 8x100g
Alla Actimel produkterUngefär4,95 €
Vertailuhinta 6,19 €/kg
Information
Information
För ditt immunförsvar – varje dag! Actimel innehåller vitamin B6 och D, som bidrar till immunsystemets normala funktion. Varje Actimel-flaska…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Mjölk
Ingredienser
pastöriserad skumMJÖLK, rekonstituerad skumMJÖLK (vatten, skumMJÖLKkoncentrat, skumMJÖLKspulver), socker, GRÄDDE, jordgubbpuré från koncentrat 1, 3%, bananpuré från koncentrat 0, 8%, dextros, naturliga aromer, modifierad stärkelse, MJÖLKmineraler, surhetsreglerande medel (citronsyra), yoghurtkultur, Lactobacillus casei (L-casei Danone-kultur), vitaminer (B6, D).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
7350000552935
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras vid högst +8C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 289 kJ / 68 kcal |
| Fett | 1,4 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 10,1 g |
| - varav sockerarter | 9,9 g |
| Protein | 2,9 g |
| Salt | 0,10 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 0 g |
| Vitamin B6 | 0,2 mg |
| Vitamin D | 1,7 µg |


