Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Danone Actimel jordgubb drickyoghurt 4x100g
Alla Actimel produkterUngefär2,65 €
Vertailuhinta 6,62 €/kg
Information
Information
För ditt immunförsvar – varje dag! Actimel innehåller vitamin B6 och D, som bidrar till immunsystemets normala funktion. Varje Actimel-flaska…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Mjölk
Ingredienser
pastöriserad skumMJÖLK, rekonstituerad skumMJÖLK (vatten, skumMJÖLKkoncentrat, skumMJÖLKspulver), socker, GRÄDDE, jordgubbpuré från koncentrat 2, 4%, dextros, MJÖLKmineraler, modifierad stärkelse, naturliga aromer, förtjockningsmedel (pektiner), surhetsreglerande medel (citronsyra, natriumcitrater), yoghurtkultur, Lactobacillus casei (L-casei Danone-kultur), vitaminer (B6, D).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
5410146407963
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 288 kJ / 68 kcal |
| Fett | 1,4 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 10,2 g |
| - varav sockerarter | 9,9 g |
| Protein | 2,9 g |
| Salt | 0,12 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 0 g |
| Vitamin B6 | 0,2 mg |
| Vitamin D | 1,7 µg |


