Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Danone Actimel jordgubb drickyoghurt utan tillsatt socker 8x100g
Alla Actimel produkterUngefär4,95 €
Vertailuhinta 6,19 €/kg
Information
Information
För ditt immunförsvar – varje dag! Actimel innehåller vitamin B6 och D, som bidrar till immunsystemets normala funktion. Varje Actimel-flaska…
Tillverkningsland
Belgien
Allergener
Mjölk
Ingredienser
Pastöriserad MJÖLK, vatten, MJÖLKkoncentrat eller -pulver, jordgubb 2 %, modifierad tapiokastärkelse, stabiliseringsmedel (pektin), MJÖLKmineralkoncentrat, naturlig arom, surhetsreglerande medel (natriumcitrat), yoghurtkultur, sötningsmedel (sukralos, acesulfam-K), Lactobacillus casei (L. casei Danone-kultur), vitaminer (B6, D).
Kontaktuppgifter
Danone Oy
Siltasaarenkatu 8-10, 00530 Helsinki
EAN
7350000550146
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 116 kJ / 27 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 3,2 g |
| - varav sockerarter | 3 g |
| Protein | 2,6 g |
| Salt | 0,11 g |
| Kalcium | 120 mg |
| Fiber | 0,2 g |
| Vitamin B6 | 0,2 mg |
| Vitamin D | 1,7 µg |


